rzszpilzno@interia.pl   14 690 18 14

Aktualności 2021/2022

24/06/2022 Pilzno

24 CZERWCA 2022 roku w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas III. Uroczystość rozpoczęła się od serdecznego przywitania wszystkich zebranych i przemówienia Pani Dyrektor Anny Smołuchy. Następnie z rąk Pani Dyrektor uczniowie odebrali świadectwa z czerwonym paskiem, stypendia, nagrody książkowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za działalność społeczną. Wielu z nich zostało wyposażonych na dalszą drogę w swoiste certyfikaty jakości – nasze statuetki. Oto lista osób, którym Grono Pedagogiczne i cała społeczność szkolna szczególnie chciała w momencie pożegnania podziękować.
SUPERABSOLWENT - PIOTR RDZAK
SUPERSPORTOWIEC- ŁUKASZ CZYIT
nasi stypendyści to:
PIOTR RDZAK,
DOMINIKA FULARA,
ANNA SZEWC,
MONIKA WYSZYŃSKA,
WERONIKA KULIŚ,
NATALIA NIWA,
KAROLINA ŁĄCKA,
ALEKSANDRA PRZYBYŁO,
FILIP GŁOGOWSKI.
W tym miejscu za miniony rok szkolny chcemy również docenić:
PATRYKA HAPTASIA, KACPRA SMOTRA, ALEKSANDRA DUDZIŃSKIEGO, IZABELE JAŁOWIEC, KACPRA OSAKA ORAZ RAFAŁA TATARCZANEGO.
Kończy się kolejny rok szkolny 2021/2022, czas wytężonej pracy Uczniów, Nauczycieli i Pracowników Szkoły. Nadeszła chwila wytchnienia. Gratulujemy Uczniom szkolnych osiągnięć i życzymy, aby każdy dzień wakacji był bezpieczny i atrakcyjny. Wykorzystajcie wypoczynek jak najlepiej potraficie, w sposób który lubicie.
Dziękujemy Wam drodzy Nauczyciele i Wychowawcy, za to, że niezmordowanie z tą samą pasją przekazujecie młodemu pokoleniu zasób wiedzy i okazujecie serce. To dzięki Wam uczniowie osiągają sukcesy nie tylko w sferze dydaktycznej, ale także w innych dziedzinach życia. Dziękujemy Rodzicom za to, że podejmowali trud współpracy ze szkołą dla dobra dzieci. Niech Wasze serca zawsze rozkwitają uśmiechem i szczęściem pociech. Życzymy Wszystkim słonecznych wakacji. Niech będą one czasem wypoczynku i okazją do ciekawych spotkań. Dziękujemy wszystkim za minione dziesięć miesięcy i zapraszamy już we wrześniu. A absolwentów zapewniamy, że zawsze będą u nas mile widziani.








































































23/06/2022 Pilzno

Za nami pierwszy bieg „Ku wolności” – wielka impreza towarzysząca festiwalowi „Z bł. Karoliną zaśpiewajmy”. Grupa zawodowców i amatorów wystartowała spod kościoła w Łękach Górnych, w którym znajdują się relikwie bł. Karoliny, a finiszowała w „Dolinie Pstrąga”, gdzie już gromadzili się muzycy na finałowy koncert Festiwalu. Całe 6 kilometrów w malowniczej scenerii, m.in. rezerwatu „Słotwiny”. Wszystkich 50 zawodników ukończyło bieg i deklarowało, że była to fantastyczna przygoda. Dziękujemy zawodnikom, którzy zechcieli wspólnie z nami celebrować 35. rocznicę beatyfikacji naszej patronki.
Zwycięzcy biegu „Ku wolności”
Kategoria: szkoły podstawowe – dziewczyny
I miejsce – Patrycja Wołowiec (Szkoła Podstawowa w Brzostku)
II miejsce – Wiktoria Potocka (Szkoła Podstawowa w Łękach Górnych)
Kategoria: szkoły podstawowe – chłopcy
I miejsce – Kamil Siarkowski (Szkoła Podstawowa w Brzostku)
II miejsce – Bartosz Czapla (Szkoła Podstawowa w Brzostku)
III miejsce – Jakub Pyrchla (Szkoła Podstawowa w Łękach Górnych)
Kategoria: dorośli – kobiety
I miejsce – Sylwia Buzowska
II miejsce – Magdalena Lenczowska
III miejsce – Halina Handzel-Saj
Kategoria: dorośli – mężczyźni
I miejsce – Zbigniew Zięba
II miejsce – Łukasz Ździebło
III miejsce – Tomasz Pałucki
Gratulujemy i zapraszamy za rok😊









































13/06/2022 Pilzno

Nowa fryzura na lato? Tylko ze zdolnymi fryzjerkami z Rzemieślniczej. Oliwia Apola, Natalia Kita i Weronika Kuliś miały teraz okazję czesać i podcinać pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu. Spełniały życzenia swoich klientek – a było ich w sumie około 20 – bez marudzenia, dobrze wiedząc, że kobietom nowe uczesanie dodaje pewności siebie i zawsze podnosi na duchu. To stała akcja Szkolnego Koła Caritas, która zawsze wzbudza spore zainteresowanie wśród mieszkanek. Tym razem było podobnie. Cieszymy się ogromnie, że dziewczyny sprawiły paniom tyle frajdy. Bo o to chodzi w Caritasie: żeby dzielić się radością. I wiecie co? Nigdy się nam to nie znudzi.






13/06/2022 Pilzno

A w czwartek 9 czerwca grupa naszych uczennic (Aleksandra Bal, Weronika Kuliś, Karolina Pikul, Natalia Cius, Natalia Kita) i nauczycieli (Natalia Chodór, Wacław Mokrzycki) uczestniczących w projekcie „Granada - mobilności zawodowe rzemieślników” otrzymała certyfikaty potwierdzające zdobyte kwalifikacje i odbycie stażu. To uroczysta chwila, podczas której wszyscy wspominali pobyt w słonecznej Hiszpanii, tamtejsze warunki pracy i lokalną modę fryzjerską. Jak przypomniał koordynator projektu pan Mieczysław Urbański, program prowadzony przez fundację Delta umożliwia zdobycie umiejętności na poziomie europejskim i wskazuje możliwości rozwoju wszystkich młodych rzemieślników. A certyfikaty to kolejny dokument potwierdzający, że Europa stoi przed ludźmi pracy otworem. W imieniu tegorocznych stażystów wszystkich zachęcamy do takiego wyjazdu. To fantastyczne doświadczenie. Drodzy uczniowie, nie przegapcie kolejnych okazji.









10/06/2022 Pilzno

Donosimy uprzejmie, że z wycieczki do Energylandii wszyscy wrócili cali, zdrowi i w doskonałych humorach. O szczegółach nie możemy informować publicznie, bo ci, którzy krzyczeli ze strachu, mogliby się obrazić. Jedno możemy powiedzieć na pewno: i na dole, i na górze, i w wodzie, i poza nią było mega. Nie przepuściliśmy niemal żadnej atrakcji parku rozrywki. I teraz jesteśmy dosłownie rozerwani😊. Co widać na załączonych zdjęciach. Polecamy wszystkim taki zastrzyk adrenaliny po trudnym roku szkolnym.













13/06/2022 Pilzno

Kolejna dobra wiadomość: nasi uczniowie nieźle radzą sobie z angielskim, co potwierdził ogólnopolski konkurs Forget me not. Z dziesięciu uczestników z klas drugich i trzecich aż dwójka znalazła się w grupie wyróżnionych, co oznacza że uzyskała ponad 86% punktów. Wyśmienicie opanowali język wyspiarzy Paweł Szczeklik z klasy IIb oraz Maciej Klucznik z klasy IIa. Gorące gratulacje dla obu panów i naszych pań od angielskiego, Joanny Pietrzyckiej i Natalii Chodór, bo to również ich zasługa.



09/06/2022 Pilzno

W środę 8 czerwca w rodzinnych stronach bł. Karoliny Kózkówny odbył się zjazd szkół, parafii i organizacji, którym patronuje dzielna dziewczyna z Wał-Rudy. Wydarzenie jest częścią obchodów 35. rocznicy beatyfikacji Karoliny. Nie mogło tam zabraknąć również nas. Wraz z panią dyrektor Anną Smołuchą i Karoliną Baryłecką reprezentowali szkołę liczni uczniowie klas pierwszych, a także poczet sztandarowy. Po uroczystej mszy św. w Sanktuarium w Zabawie odwiedzili również rodzinny dom Karoliny w Wał-Rudzie i inne miejsca bliskie jej sercu. Odbył się również piknik, na którym wszyscy, którzy podziwiają bł. Karolinę, mogli się lepiej poznać. Za zaproszenie na zjazd dziękujemy kustoszowi sanktuarium ks. Zbigniewowi Szostakowi.









09/06/2022 Pilzno

Dorosłym wizyta u fryzjera kojarzy się z przyjemnością – masażem głowy i chwilą relaksu. Efektem jest wspaniała fryzura i dobre samopoczucie. Zupełnie inne zdanie mogą mieć na ten temat dzieci. Nasi fryzjerzy z klas drugich udali się z warsztatami fryzjerskimi do dzieciaków w Przedszkole Publiczne w Pilźnie, aby ich przekonać, że wizyta u fryzjera może przynieść mnóstwo przyjemności. Nasi fryzjerzy zapoznali dzieci z narzędziami pracy fryzjera, nazwami fryzur, akcesoriami używanymi do tworzenia fryzur oraz dekoracją salonu fryzjerskiego. A na koniec nasze fryzjerki ”jak prawdziwe czarodziejki” na głowach dzieci wyczarowały fantazyjne fryzury, piękne i oryginalne uczesania warkoczy dziewczynkom.










08/06/2022 Pilzno

W cieszącym się z roku na rok coraz większym powodzeniem Rajdzie Młodzieży o Puchar Prezesa Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu nasza drużyna zajęła VIII miejsce. Prowadzony przez pana Dawida Floriana zespół wykazał się odpowiednią kondycją i przygotowaniem do maszerowania po szlakach Krynicy, a także wiedzą na temat Beskidu Sądeckiego. Gratulujemy serdecznie wszystkim ośmiorgu uczestnikom. Trasę ponad 15 kilometrów należało pokonać w trzy godziny, a bardziej niż szybkość liczyło się dotarcie do mety i odpowiednie wyposażenia na taką wyprawę. Finał rajdu odbył się w willi Prometówka, gdzie po sycącym posiłku odbył się konkurs wiedzowy oraz zawody plenerowe (skoki w workach, przeciąganie liny, wirujący masażysta – same przyjemności).












01/06/2022 Pilzno

A my wciąż żyjemy emocjami, które towarzyszyły Spotkaniu dwóch pokoleń. Przejdzie do historii jako impreza godząca seniorów i młodzież, pokazująca, że zawsze się można dogadać – wystarczy odrobina dobrej woli. Przy wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Pilźnie i w towarzystwie wielu znamienitych gości mogliśmy pokazać Słownik dwóch pokoleń, omówić jego strukturę, posłużyć się przykładami i udowodnić, że zarówno język młodzieży, jak i gwara ludowa mają wiele interesujących cech. Debata, której pomysłodawczynią była pani dyrektor Anna Smołucha (jak i całego Spotkania), przyniosła bardzo ciekawe konkluzje. Zarówno jej młodzi uczestnicy (uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach), jak i grono seniorów z Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów potwierdziło, że porozumienie międzypokoleniowe jest nie tylko możliwe, ale też trwa cały czas. A potem były tańce – ludowe i nowoczesne – na scenie pojawił się raper Shegal, a na stołach – wyroby cukiernicze, tak zupełnie współczesne, jak i staropolskie. Dwa pokolenia w języku, cukiernictwie i muzyce – pokazaliśmy podobieństwa i różnice we wszystkich tych sferach. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, uczniom z zaprzyjaźnionych szkół. Pani Zofii Mossoń i pani dr Marii Baran z Zespołu Szkół w Oleszycach jesteśmy wdzięczni za wsparcie naukową wiedzą, a szczególne podziękowania składamy Towarzystwu Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, współorganizatorowi imprezy i współwydawcy Słownika dwóch pokoleń. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby to spotkanie odbywało się na co dzień, nie tylko podczas tak wspaniałych imprez.
































01/06/2022 Pilzno

A my wciąż żyjemy emocjami, które towarzyszyły Spotkaniu dwóch pokoleń. Przejdzie do historii jako impreza godząca seniorów i młodzież, pokazująca, że zawsze się można dogadać – wystarczy odrobina dobrej woli. Przy wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Pilźnie i w towarzystwie wielu znamienitych gości mogliśmy pokazać Słownik dwóch pokoleń, omówić jego strukturę, posłużyć się przykładami i udowodnić, że zarówno język młodzieży, jak i gwara ludowa mają wiele interesujących cech. Debata, której pomysłodawczynią była pani dyrektor Anna Smołucha (jak i całego Spotkania), przyniosła bardzo ciekawe konkluzje. Zarówno jej młodzi uczestnicy (uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach), jak i grono seniorów z Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów potwierdziło, że porozumienie międzypokoleniowe jest nie tylko możliwe, ale też trwa cały czas. A potem były tańce – ludowe i nowoczesne – na scenie pojawił się raper Shegal, a na stołach – wyroby cukiernicze, tak zupełnie współczesne, jak i staropolskie. Dwa pokolenia w języku, cukiernictwie i muzyce – pokazaliśmy podobieństwa i różnice we wszystkich tych sferach. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, uczniom z zaprzyjaźnionych szkół. Pani Zofii Mossoń i pani dr Marii Baran z Zespołu Szkół w Oleszycach jesteśmy wdzięczni za wsparcie naukową wiedzą, a szczególne podziękowania składamy Towarzystwu Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, współorganizatorowi imprezy i współwydawcy Słownika dwóch pokoleń. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby to spotkanie odbywało się na co dzień, nie tylko podczas tak wspaniałych imprez.
































01/06/2022 Pilzno

A my wciąż żyjemy emocjami, które towarzyszyły Spotkaniu dwóch pokoleń. Przejdzie do historii jako impreza godząca seniorów i młodzież, pokazująca, że zawsze się można dogadać – wystarczy odrobina dobrej woli. Przy wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Pilźnie i w towarzystwie wielu znamienitych gości mogliśmy pokazać Słownik dwóch pokoleń, omówić jego strukturę, posłużyć się przykładami i udowodnić, że zarówno język młodzieży, jak i gwara ludowa mają wiele interesujących cech. Debata, której pomysłodawczynią była pani dyrektor Anna Smołucha (jak i całego Spotkania), przyniosła bardzo ciekawe konkluzje. Zarówno jej młodzi uczestnicy (uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach), jak i grono seniorów z Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów potwierdziło, że porozumienie międzypokoleniowe jest nie tylko możliwe, ale też trwa cały czas. A potem były tańce – ludowe i nowoczesne – na scenie pojawił się raper Shegal, a na stołach – wyroby cukiernicze, tak zupełnie współczesne, jak i staropolskie. Dwa pokolenia w języku, cukiernictwie i muzyce – pokazaliśmy podobieństwa i różnice we wszystkich tych sferach. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, uczniom z zaprzyjaźnionych szkół. Pani Zofii Mossoń i pani dr Marii Baran z Zespołu Szkół w Oleszycach jesteśmy wdzięczni za wsparcie naukową wiedzą, a szczególne podziękowania składamy Towarzystwu Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, współorganizatorowi imprezy i współwydawcy Słownika dwóch pokoleń. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby to spotkanie odbywało się na co dzień, nie tylko podczas tak wspaniałych imprez.
































01/06/2022 Pilzno

A my wciąż żyjemy emocjami, które towarzyszyły Spotkaniu dwóch pokoleń. Przejdzie do historii jako impreza godząca seniorów i młodzież, pokazująca, że zawsze się można dogadać – wystarczy odrobina dobrej woli. Przy wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Pilźnie i w towarzystwie wielu znamienitych gości mogliśmy pokazać Słownik dwóch pokoleń, omówić jego strukturę, posłużyć się przykładami i udowodnić, że zarówno język młodzieży, jak i gwara ludowa mają wiele interesujących cech. Debata, której pomysłodawczynią była pani dyrektor Anna Smołucha (jak i całego Spotkania), przyniosła bardzo ciekawe konkluzje. Zarówno jej młodzi uczestnicy (uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach), jak i grono seniorów z Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów potwierdziło, że porozumienie międzypokoleniowe jest nie tylko możliwe, ale też trwa cały czas. A potem były tańce – ludowe i nowoczesne – na scenie pojawił się raper Shegal, a na stołach – wyroby cukiernicze, tak zupełnie współczesne, jak i staropolskie. Dwa pokolenia w języku, cukiernictwie i muzyce – pokazaliśmy podobieństwa i różnice we wszystkich tych sferach. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, uczniom z zaprzyjaźnionych szkół. Pani Zofii Mossoń i pani dr Marii Baran z Zespołu Szkół w Oleszycach jesteśmy wdzięczni za wsparcie naukową wiedzą, a szczególne podziękowania składamy Towarzystwu Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, współorganizatorowi imprezy i współwydawcy Słownika dwóch pokoleń. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby to spotkanie odbywało się na co dzień, nie tylko podczas tak wspaniałych imprez.
































01/06/2022 Pilzno

A my wciąż żyjemy emocjami, które towarzyszyły Spotkaniu dwóch pokoleń. Przejdzie do historii jako impreza godząca seniorów i młodzież, pokazująca, że zawsze się można dogadać – wystarczy odrobina dobrej woli. Przy wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Pilźnie i w towarzystwie wielu znamienitych gości mogliśmy pokazać Słownik dwóch pokoleń, omówić jego strukturę, posłużyć się przykładami i udowodnić, że zarówno język młodzieży, jak i gwara ludowa mają wiele interesujących cech. Debata, której pomysłodawczynią była pani dyrektor Anna Smołucha (jak i całego Spotkania), przyniosła bardzo ciekawe konkluzje. Zarówno jej młodzi uczestnicy (uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach), jak i grono seniorów z Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów potwierdziło, że porozumienie międzypokoleniowe jest nie tylko możliwe, ale też trwa cały czas. A potem były tańce – ludowe i nowoczesne – na scenie pojawił się raper Shegal, a na stołach – wyroby cukiernicze, tak zupełnie współczesne, jak i staropolskie. Dwa pokolenia w języku, cukiernictwie i muzyce – pokazaliśmy podobieństwa i różnice we wszystkich tych sferach. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, uczniom z zaprzyjaźnionych szkół. Pani Zofii Mossoń i pani dr Marii Baran z Zespołu Szkół w Oleszycach jesteśmy wdzięczni za wsparcie naukową wiedzą, a szczególne podziękowania składamy Towarzystwu Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, współorganizatorowi imprezy i współwydawcy Słownika dwóch pokoleń. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby to spotkanie odbywało się na co dzień, nie tylko podczas tak wspaniałych imprez.
































01/06/2022 Pilzno

A my wciąż żyjemy emocjami, które towarzyszyły Spotkaniu dwóch pokoleń. Przejdzie do historii jako impreza godząca seniorów i młodzież, pokazująca, że zawsze się można dogadać – wystarczy odrobina dobrej woli. Przy wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Pilźnie i w towarzystwie wielu znamienitych gości mogliśmy pokazać Słownik dwóch pokoleń, omówić jego strukturę, posłużyć się przykładami i udowodnić, że zarówno język młodzieży, jak i gwara ludowa mają wiele interesujących cech. Debata, której pomysłodawczynią była pani dyrektor Anna Smołucha (jak i całego Spotkania), przyniosła bardzo ciekawe konkluzje. Zarówno jej młodzi uczestnicy (uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach), jak i grono seniorów z Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów potwierdziło, że porozumienie międzypokoleniowe jest nie tylko możliwe, ale też trwa cały czas. A potem były tańce – ludowe i nowoczesne – na scenie pojawił się raper Shegal, a na stołach – wyroby cukiernicze, tak zupełnie współczesne, jak i staropolskie. Dwa pokolenia w języku, cukiernictwie i muzyce – pokazaliśmy podobieństwa i różnice we wszystkich tych sferach. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, uczniom z zaprzyjaźnionych szkół. Pani Zofii Mossoń i pani dr Marii Baran z Zespołu Szkół w Oleszycach jesteśmy wdzięczni za wsparcie naukową wiedzą, a szczególne podziękowania składamy Towarzystwu Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, współorganizatorowi imprezy i współwydawcy Słownika dwóch pokoleń. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby to spotkanie odbywało się na co dzień, nie tylko podczas tak wspaniałych imprez.
































01/06/2022 Pilzno

A my wciąż żyjemy emocjami, które towarzyszyły Spotkaniu dwóch pokoleń. Przejdzie do historii jako impreza godząca seniorów i młodzież, pokazująca, że zawsze się można dogadać – wystarczy odrobina dobrej woli. Przy wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Pilźnie i w towarzystwie wielu znamienitych gości mogliśmy pokazać Słownik dwóch pokoleń, omówić jego strukturę, posłużyć się przykładami i udowodnić, że zarówno język młodzieży, jak i gwara ludowa mają wiele interesujących cech. Debata, której pomysłodawczynią była pani dyrektor Anna Smołucha (jak i całego Spotkania), przyniosła bardzo ciekawe konkluzje. Zarówno jej młodzi uczestnicy (uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach), jak i grono seniorów z Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów potwierdziło, że porozumienie międzypokoleniowe jest nie tylko możliwe, ale też trwa cały czas. A potem były tańce – ludowe i nowoczesne – na scenie pojawił się raper Shegal, a na stołach – wyroby cukiernicze, tak zupełnie współczesne, jak i staropolskie. Dwa pokolenia w języku, cukiernictwie i muzyce – pokazaliśmy podobieństwa i różnice we wszystkich tych sferach. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, uczniom z zaprzyjaźnionych szkół. Pani Zofii Mossoń i pani dr Marii Baran z Zespołu Szkół w Oleszycach jesteśmy wdzięczni za wsparcie naukową wiedzą, a szczególne podziękowania składamy Towarzystwu Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, współorganizatorowi imprezy i współwydawcy Słownika dwóch pokoleń. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby to spotkanie odbywało się na co dzień, nie tylko podczas tak wspaniałych imprez.
































01/06/2022 Pilzno

A my wciąż żyjemy emocjami, które towarzyszyły Spotkaniu dwóch pokoleń. Przejdzie do historii jako impreza godząca seniorów i młodzież, pokazująca, że zawsze się można dogadać – wystarczy odrobina dobrej woli. Przy wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Pilźnie i w towarzystwie wielu znamienitych gości mogliśmy pokazać Słownik dwóch pokoleń, omówić jego strukturę, posłużyć się przykładami i udowodnić, że zarówno język młodzieży, jak i gwara ludowa mają wiele interesujących cech. Debata, której pomysłodawczynią była pani dyrektor Anna Smołucha (jak i całego Spotkania), przyniosła bardzo ciekawe konkluzje. Zarówno jej młodzi uczestnicy (uczniowie naszej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach), jak i grono seniorów z Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów potwierdziło, że porozumienie międzypokoleniowe jest nie tylko możliwe, ale też trwa cały czas. A potem były tańce – ludowe i nowoczesne – na scenie pojawił się raper Shegal, a na stołach – wyroby cukiernicze, tak zupełnie współczesne, jak i staropolskie. Dwa pokolenia w języku, cukiernictwie i muzyce – pokazaliśmy podobieństwa i różnice we wszystkich tych sferach. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, uczniom z zaprzyjaźnionych szkół. Pani Zofii Mossoń i pani dr Marii Baran z Zespołu Szkół w Oleszycach jesteśmy wdzięczni za wsparcie naukową wiedzą, a szczególne podziękowania składamy Towarzystwu Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, współorganizatorowi imprezy i współwydawcy Słownika dwóch pokoleń. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby to spotkanie odbywało się na co dzień, nie tylko podczas tak wspaniałych imprez.
































01/06/2022 Pilzno

Miło nam poinformować, że województwo podkarpackie 1 czerwca 2022 w Sejmie RP reprezentowały Monika Wyszyńska i Natalia Cius uczennice klasy drugiej. Uczestnicy obrad wybierani się na zasadzie konkursu, a wśród kryteriów jest prezentowanie postawy obywatelskiej i działalność na rzecz lokalnego środowiska. Projekt ma pokazać, że również młodsze pokolenia kształtują nasz kraj, a ich głos i czyny naprawdę się liczą. Tematem przewodni tegorocznych obrad to: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”. Cieszymy się, że wśród laureatów znalazły się przedstawicielki Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie. Jest to ogromny sukces naszych uczniów i wyróżnienie dla samej placówki.








31/05/2022 Pilzno

Festiwal Sancta Maria w Częstochowie odbył się już po raz siedemnasty, ale my wzięliśmy w nim udział po raz pierwszy. I od raz z sukcesami na wielką skalę. W konkursie literackim nasi uczniowie zajęli pierwsze i drugie miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Natalia Niwa (1b) i Sebastian Papiernik (1a) przygotowali pod przewodnictwem pani dyrektor Anny Smołuchy i pana Krzysztofa Bernasia wiersze opowiadające o losach i znaczeniu kapliczki na pilźnieńskim rynku – zgodnie z tematem konkursu. Za wkład w przygotowanie wierszy dziękujemy również pani Zofii Mossoń, która podsunęła wiele znaczących faktów historycznych. Przypominamy, że teksty miały swoją premierę podczas obchodów święta 3 maja. Zwycięzcy odebrali nagrody i mieli okazję zaprezentować swoją twórczość podczas wielkiej gali finałowej festiwalu w niedzielę, 28 maja w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. To była wspaniała uroczystość. Jesteśmy dumni ze zwycięzców i jeszcze raz gratulujemy.









30/05/2022 Pilzno

Podobno wszystko, co dobre, szybko się kończy – testowaliśmy tę prawdę w ostatnią sobotę, kiedy to Zjazdem Absolwentów zakończyliśmy ośmioletnią historię Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Pilźnie. To był wieczór pełen wspomnień, wzruszających i śmiałych wyznań i niezliczonej palety podziękowań. Mogliśmy się przekonać, jak wielu ludzi zawdzięcza Liceum śmiałe plany na przyszłość, studia, szkoły policealne, lepszą pracę czy po prostu spełnienie marzeń. Zjazd zgromadził liczną grupę uczniów, nauczycieli oraz gości z Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości i zaprzyjaźnionych ze szkołą przedsiębiorców, w tym pana Stanisława Jarosza. Szczególne miejsce w tym gronie zajmowała pani dyrektor Anna Smołucha, dla której Liceum to kolejne udane przedsięwzięcie edukacyjne. Wprowadziła swój pomysł w życie i przez osiem lat z sukcesem się nim opiekowała, pomagając kolejnym rocznikom na osiągnięcie śmiałych zamierzeń. To właśnie pod adresem pani dyrektor popłynęła najszersza rzeka zasłużonych podziękowań. A na koniec zgromadzeni przyjęli rezolucję, wedle której Liceum zapisuje się w historii złotymi zgłoskami i będzie sławione po wsze czasy przez licznych absolwentów. O wspomnieniach z ośmioletniej historii szkoły oraz jej fantastycznych uczniach można przeczytać w Kronice Liceum. Zachęcamy.
















26/05/2022 Pilzno

Na mamy wszystkich naszych uczniów czekały w szkole życzenia i kącik pełen słodkości. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, jak bardzo cenimy sobie ich trud i zaangażowanie, również we współpracę ze szkołą. Kawa i ciastko były też wyrazem podziękowania za przybycie na konsultacje z wychowawcami, a także lekcje otwarte (z języka angielskiego oraz wychowania fizycznego) oraz pogadankę z pedagogiem szkolnym na temat zagrożeń, jakie czyhają na młodzież. Mogliśmy zademonstrować, co tak naprawdę robimy na co dzień, i połączyliśmy przyjemne z bardzo pożytecznym. Serdecznie dziękujemy wszystkim mamom i wszystkim tatom, którzy nas odwiedzili.









20/05/2022 Pilzno

Aleksander Fredro nie żyje od 150 lat, a my właśnie dziś oglądaliśmy jego sztukę na deskach tarnowskiego teatru. Myślicie, że jego duch unosił się nad salą tarnowskiego teatru im. Ludwika Solskiego podczas kolejnych scen „Ślubów panieńskich”? To komedia, która – jak zapewniają nasi uczniowie – w ogóle się nie starzeje. W skrócie chodzi tam o to, że dwie panny z bogatego domy postanawiają nigdy nie wychodzić i za mąż, ale ich się koncertowo sypie. Jest przy tym mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji, zwariowanych dialogów i śmiesznych perypetii. Ale i tak miłość zwycięża – bo w komedii wszystko musi się dobrze kończyć. A w teatrze byliśmy w ramach lekcji języka polskiego. A co, nam też się należy się łyk dobrej sztuki i obcowania w wysoką kulturą. Polecamy wszystkim!






18/05/2022 Pilzno

Wtorek nasi trzecioklasiści wraz z panią dyrektor Anna Smołuchą i nauczycielami spędzili w Częstochowie. Dzień zaczęli od wizyty w Sanktuarium na Jasnej Górze i uczestnictwa we Mszy św. towarzyszącej odsłonięciu obrazu Matki Przenajświętszej. To był dla wszystkich czas, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy, zastanowić się nad tym, co może przynieść przyszłość, być może dokonać ważnych wyborów w tym przełomowym momencie ukończenia szkoły branżowej. Tego też pewnie dotyczyły liczne prośby, które młodzież zostawiła u Matki Boskiej. Następnie grupa uczniów odwiedziła Muzeum Częstochowskie i poznała historię tego niezwykłego miasta i równie niezwykłej świątyni. To była opowieść przenosząca daleko w przeszłość i pokazująca, że historia to skarbiec mądrości.












14/05/2022 Pilzno

W dniu 12 maja uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę edukacyjno – historyczną do Oświęcimia do obozu Auschwitz Birkenau. Pani przewodnik oprowadziła młodzież po tzw. blokach, gdzie więźniowie w nieludzkich warunkach przeżyli lata wojny i okupacji hitlerowskiej. Z zaciekawieniem oglądali ekspozycje poszczególnych bloków min. włosy, okulary, ubrania, obuwie, zdjęcia ofiar służących hitlerowcom za ,,króliki doświadczalne’’ w eksperymentach medycznych. Największe wrażenie zrobił na uczestnikach wycieczki, blok nr 11 zwany ,,blokiem śmierci’’ oraz krematorium. To tam więźniowie poddawani byli najstraszliwszym torturom, co w konsekwencji prowadziło do śmierci. Dla uczestników wyjazdu była to ważna lekcja historii. Rolą młodego pokolenia jest przechowanie pamięci o tym, co się zdarzyło, by nie dopuścić do podobnych tragedii w przyszłości.
















04/05/2022 Pilzno

Jednym z istotnych punktów obchodów święta 3 Maja w naszym mieście było również spotkanie u stóp Matki Bożej na pilźnieńskim rynku. Prócz maryjnych pieśni, tak lubianych przez Polaków, zabrzmiały wówczas również wiersze stworzone wspólnie przez uczniów i nauczycieli – możecie je przeczytać na załączonych plansza. Utwory zostały stworzone z inspiracji pani dyrektor Anny Smołuchy na międzynarodowy konkurs, a podczas uroczystości wyrecytowała ja nasza pani dyrektor oraz zasłużony absolwent – Arkadiusz Gąsior. Cieszymy się, że mieliśmy swój poetycki wkład w to podniosłe wydarzenie.

05/05/2022 Pilzno

Mamy powody do radości! Już po raz trzeci nasi uczniowie pod wodzą p. Karoliny Baryłeckiej zakwalifikowali się do obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku sukces jest udziałem Natalii Cius oraz Moniki Wyszyńskiej – uczennic klasy 2a. Uczestnicy obrad wybierani się na zasadzie konkursu, a wśród kryteriów jest prezentowanie postawy obywatelskiej i działalność na rzecz lokalnego środowiska. Projekt ma pokazać, że również młodsze pokolenia kształtują nasz kraj, a ich głos i czyny naprawdę się liczą. Jesteśmy dumni i zarazem pewni, że w Sejmie dziewczyny pokażą się z jak najlepszej strony. Gratulujemy i uczennicom, i naszej pani od wiedzy o społeczeństwie.

04/05/2022 Pilzno

A nasi uczniowie pokazują się zawsze z jak najlepszej strony. Na przykład jako… cienie. Tak właśnie zaprezentowali pasję Jezusa i wielki moment zmartwychwstania podczas wielkanocnego spotkania Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej oraz Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. Teatr cieni to nowoczesne i niezwykle emocjonalne przedstawienia – okazało się, że nasi aktorzy są w tym naprawdę nieźli. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a wszystkim uczestnikom spektaklu za ogromne zaangażowanie i podzielenie się swoim talentem. Brawa!

03/05/2022 Pilzno

To już po raz 231. możemy świętować uchwalenie Konstytucji 3 Maja, dokumentu, który stawiał Polskę w czołówce państw nowoczesnego świata. W czym jak w czym, ale w konstytucjach jesteśmy naprawdę nieźli😊. I tym razem Pilzno przygotowało bogaty program obchodów, a nasza szkoła znalazła się wśród zaproszonych gości, chcących celebrować tę radosną rocznicę. W uroczystościach w kościele parafialnym i na rynku, a także w złożeniu kwiatów pod pomnikiem wzięli udział Pani Dyrektor Anna Smołucha oraz nauczyciele i uczniowie. Nasz poczet sztandarowy dumnie powiewał w majowym wietrze, pokazując przywiązanie szkoły do tradycji i wolności. Niech żyje 3 Maja!

29/04/2022 Pilzno

W piątek 29 maja miała miejsce podniosła, a zarazem nieco smutna uroczystość wręczenia świadectw kolejnemu rocznikowi liceum dla dorosłych. Nie było to jednak wyłącznie pożegnanie absolwentów, ale zupełnie wyjątkowe pożegnanie ze szkołą, która po wielu latach, ustąpiła miejsca szkole branżowej II stopnia. Tak oto liceum przechodzi ze swoją chlubą kartą do historii naszej szkoły. Kolejna grupa młodych ludzi powiedziała jednak tego dnia wiele słów, które słyszeliśmy już od poprzednich roczników: o niezwykłej szansie na rozwój, o wsparciu ze strony pani dyrektor i nauczycieli, o partnerskich relacjach i wyrozumiałości dla prób godzenia nauki z pracą zawodową. Pożegnali się w stylu, który daje nadzieję na to, że nie zmarnują otrzymanej w liceum szansy, tej, po którą tam przyszli. Drodzy absolwenci, pamiętajcie: ten mecz dopiero się dla was zaczyna, ale wybraliście właściwą stronę boiska.

28/04/2022 Pilzno

Wiecie, że jesteśmy specjalistami od języka młodzieży? Mamy słownik, kanał na Youtube o nazwie Pokaż Język i w ogóle wiemy co to pogchamp, crush i cringe (prawie wszyscy?). A wczoraj mieliśmy okazję posłuchać i popatrzeć, co o gwarze młodzieżowej mówią naukowcy. Jeden z nich, a właściwie jedna, dr Barbara Drozd z Uniwersytetu Rzeszowskiego, miała przeciekawą lekcję o socjolektach, żargonach i slangach. I o tym, jak młodzież mówi, dlaczego tak i po co. Uczniowie mogli się poczuć dowartościowani, bo okazało się, że o ich dziwnych słowach mówi się też na uniwersytecie. Bardzo dziękujemy za przybycie i sporą dawkę wiedzy na czasie. Zajęcia były częścią projektu Rozkminiamy To.

22/04/2022 Pilzno

Dzień Zawodowca, który odbył się 21 kwietnia, to była dla nas operacja specjalna. I nie udałoby się, gdyby nie wielu naszych wspaniałych uczniów. To dzięki nim pokazaliśmy się z jak najlepszej strony. W naszej szkole mamy wielu zapaleńców i osób, na które zawsze można liczyć. Serdecznie dziękujemy i jesteśmy mega wdzięczni za pomoc następujących osób: Sebastian Kasprzyk, Monika Wyszyńska, Bartek Chmielowski, Weronika Kuliś, Karolina Kukla, Natalia Cius, Jakub Bal, Patryk Haptaś, Szymon Nalepka. To ekipa, którą poprosiliśmy o pomoc w szkole.
Ale równie duża i zaangażowana grupa naszych uczniów przybyła ze swoimi zakładami pracy. Reprezentowali pracodawców i udowadniali, że wesołe jest życie pracownika młodocianego. Byli to: Justyna Pacana, Patrycja Kos, Natalia Kos, Bartłomiej Szatko, Jacek Zięba, Kacper Baran, Błażej Tomasiewicz, Konrad Mroczek, Klaudia Romańska, Aleksandra Przybyło, Paulina Staniszewska, Radosław Szukała, Filip Dudek i Jan Kos.
Dream team z Branżowej. Jesteście ekstra.

11/04/2022 Pilzno

Po zajęciu drugiego miejsca w powiatowych zawodach przełajowych, nasi szybcy chłopcy wzięli udział w zmaganiach na szczeblu rejonowym. To wielkie wyróżnienie i równie wielkie osiągnięcie. Rywalizowali tam z najlepszymi szkołami z powiatów kolbuszowskiego ropczyckiego sędziszowskiego i mieleckiego i ostatecznie zajęli szóstą pozycję. Najlepszy wynik w ekipie uzyskał Nikodem Kędzior. „Jestem dumny z chłopaków, bo pokazali charakter i wolę walki do samego końca” – mówi trener drużyny Dawid Florian i nie możemy się z nim nie zgodzić. Wielkie brawa dla całego zespołu!

09/04/2022 Pilzno

A w konkursie „Drugie Życie Odpadów” nasi arcykreatywni uczniowie pokazali, że głowę mają nie od parady i że ekologia to fajna sprawa. Śmieci? Jakie śmieci, to dzieła sztuki i zupełnie przydatne przedmioty. Trzeba tylko wyobraźni, by to zobaczyć, i sprawnych rączek, żeby wykonać. Dzieła – użyteczne, artystyczne, zupełnie odjechane – możecie podziwiać w filmie poniżej. Może Was zainspirujemy? Gratulujemy serdecznie naszej szkolnej grupie artystycznej. Do grona zwycięzców zaliczają się: Weronika Kuliś, Monika Wyszyńska, Natalia Niwa, Błażej Tomasiewicz, Bartłomiej Smołucha i Kacper Smoter. Konkurs zorganizowali: Pani Dyrektor Anna Smołucha, Joanna Pietrzycka, Natalia Chodór i Krzysztof Bernaś.

07/04/2022 Pilzno

Co się robi w bibliotece? No oczywiście, że zdobywa wiedzę na temat perswazji, kreowania własnego wizerunku i niepoddawania się terrorowi fake newsów. Tak przynajmniej zapamiętają wizytę w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie nasi pierwszoklasiści. Na bibliotecznych zajęciach warsztatowych uczyli się m.in. jak pokazać się z jak najlepszej strony, wydobyć swoje atuty i wyłuskać z informacyjnego szumy to, co najważniejsze. A żeby utrwalić tę wiedzę, pojechali również do parku trampolin, gdzie mogli poskakać do rytmu, ułożyć w mózgu nowe wiadomości i naładować baterie na kolejne tygodnie nauki. Skacząca lekcja wychowania fizycznego bardzo przypadła młodzieży do gustu.

06/04/2022 Pilzno

Dwaj nasi uczniowie – Bartłomiej Chmielowski oraz Piotr Rdzak – okazali się najlepsi w Gminnych Eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Tak znakomite miejsca zawdzięczają wiedzy z zakresu ratownictwa, bezpieczeństwa powszechnego, ochrony ludności, ekologii oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Odpowiedzieli na wiele trudnych pytań i zasłużyli na ogromne oklaski. Gratulujemy i trzymamy kciuki za udział w kolejnych szczeblach konkursu. Mamy już miejsce na nowe dyplomy.

05/04/2022 Pilzno

Podopieczni naszego wuefisty Dawida Floriana spisali się wyśmienicie w powiatowych drużynowych biegach przełajowych i zajęli 2 miejsce, meldując się w gronie finalistów zawodów rejonowych. Kto konkretnie? Oto lista dumy: Nikodem Kędzior, Marcin Kozioł, Sebastian Papiernik, Kacper Klucznik, Patryk Tatarczany. Mało? To mamy jeszcze to: Błażej Szypułka uplasował się na 3 miejscu spośród ponad 40 uczestników. To wielki sukces indywidualny i grupowy. Już za kilka dni jedziemy na zawody rejonowe. Trzymajcie kciuki.

04/04/2022 Pilzno

W piątek 1 kwietnia społeczność szkolna uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, którego niezwykłość wiązała się z obecnością relikwii naszej patronki bł. Karoliny Kózkówny. Mieliśmy okazję poprowadzić zgromadzonych stacjami ofiary Jezusa oraz naszej patronki bł. Karoliny. Młodzież rozważała bohaterstwo i ofiarę tej młodej dziewczyny w kontekście ofiary Krzyża, przechodząc jednocześnie drogami Jerozolimy i leśnym szlakiem męczeństwa błogosławionej. Wspólne błogosławieństwo relikwiami i modlitwa do młodej błogosławionej wzmocniły nas duchowo i dodały sił do dalszej wytężonej pracy na rzecz dobra, piękna i prawdy. Dziękujemy Pani Dyrektor Annie Smołucha za organizację wydarzenia, a naszym uczniom za zaangażowanie w oprawę modlitewną.

30/03/2022 Pilzno

Do udanych należy zaliczyć występ naszych uczniów – Amadeusza Soprycha i Sebastiana Rasia – Powiatowych Zawodach w Tenisie Stołowym. Nasz team wygrał kilka meczy (m.in. z reprezentacją Pustkowa, Zespołu nr 4 i w Dębicy i II Liceum Ogólnokształcącego), niektóre po ciężkich bojach, i uplasował się na wysokim V miejscu. Jak podkreślają sportowi opiekunowie, pani Ewelina Dobosz i pan Dawid Florian, chłopaki dali z siebie więcej niż wszystko i pokazali się z jak najlepszej strony. Będziemy im kibicować w kolejnych tenisowych zmaganiach.

27/03/2022 Pilzno

W nietypową akcję upamiętnienia pisarza fantasy wszechczasów J.R.R. Tolkiena włączyły się uczennice naszej szkoły pod wodzą p. Joanny Pietrzyckiej. Z okazji 130. rocznicy urodzin twórcy monumentalnego cyklu Władca Pierścieni - który nieczytającym musi kojarzyć się z doskonałą trylogią filmową - wszystkie jego dzieła zostały przepisane… ręcznie. Naszym dziewczynom, Ani Szewc, Gabrysi Bożek, Monice Wyszyńskiej, Anecie Tatarczanej, Natalii Zator oraz Oli Bal, przypadła 151 strona polskiego wydania. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ambitne podejście do zadania (co sami możecie zobaczyć na zdjęciach). Małe arcydzieło sztuki kaligraficznej dołączy do całej reszty i stworzy nietypową książkę. Akcję organizuje Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy

25/03/2022 Pilzno

Szkolny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców to mnóstwo biegania i wyskoków, okrzyków radości i zawodu, no i oczywiście sportowych emocji. Niektórzy grali dla rozrywki, inni dla medalu, a więc zwycięzcami są w zasadzie wszyscy. Łącznie z organizatorami – panią Eweliną Dobosz i panem Dawidem Florianem – którzy mówią, że było więcej niż świetnie. A klasyfikacja medalowa? Proszę bardzo, oto szkolni mocarze siatkówki:
I miejsce – klasa 2b
II miejsce – klasa 1a
III miejsca – klasa 1b.
Gratulujemy i gorąco kibicujemy.

25/03/2022 Pilzno

Przygotowywani przez panią Ewelina Dobosz uczniowie Robert Szewc (IIIb) oraz Błażej Tomasiewicz (IIIa) bardzo dobrze pokazali się na wojewódzkim konkursie wiedzy o zasadach BHP i prawach pracy w Rzeszowie. Zarówno w części pisemnej, jak i ustnej wykazali się sporą wiedzą i umiejętnością interpretowania przepisów.

24/03/2022 Pilzno

Oczywiście tego na wysokości trzech metrów i pięciu centymetrów. Poprowadzona przez coacha Dawida Florian drużyna w składzie: Łukasz Czyjt, Stefan Kłusek, Marcin Kozioł, Maksymilian Michoń, Kacper Niedzielski, Krzysztof Siemek i Patryk Tatarczany zagrała kilka całkiem niezłych meczy podczas Powiatowych Zawodów w Piłce Koszykowej Chłopców. Dali z siebie wszystko, a nawet więcej, dlatego doceniamy zaangażowanie i ducha walki i dziękujemy za trochę sportowych emocji na początku wiosny.

23/03/2022 Pilzno

W dniu 22 marca uczniowie klas I w ramach lekcji biologii obchodzili ŚWIATOWY DZIEŃ WODY. W tym roku obchodzony był pod hasłem „Wartość wody”. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie. Z tej okazji uczniowie na zajęciach mogli obejrzeć prezentację przygotowaną w genially na temat zasobów wody na świecie, jej wykorzystywania, sposobów wsparcia organizacji, a także poznać sposoby jej oszczędzania. Następnie wzięli udział w quizach dotyczących oszczędzania wody na świecie. Zajęcia, informacje, które uczniowie otrzymali uświadomiły każdemu, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu.

21/03/2022 Pilzno

A poniedziałek upłynął nam na szukaniu brakujących słów w znanych polskich wierszach. Tak świętowaliśmy Światowy Dzień Poezji. Kochanowski, Mickiewicz, Baczyński – wzięliśmy się za ich arcydzieła i sprawdziliśmy, ile uczniowie pamiętają z lekcji. Na każdej przerwie jeden wiersz i zagadka z nagrodami. Okazało się, że ze znajomością literatury tak źle nie jest, duch w młodzieży nie ginie. Zwycięzców konkursów, szczęśliwych poszukiwaczy zaginionych słów przedstawiamy poniżej. Gratulujemy i nieustannie zachęcamy do czytania.

A jeszcze przez tydzień trwa konkurs na wiersz o naszej szkole. Wystarczy do podanej zwrotki dopisać kolejną i zgarnąć kolejną nagrodę. Nie szczędźcie długopisów i klawiatur. A swoje dzieła dostarczcie do p. Pietrzyckiej lub szkolnej biblioteki. Zachęcamy!

20/03/2022 Pilzno

No pewnie, trzeba iść z duchem czasu. Rozegrany w piątek kolejny turniej Fifa był okazją do pokazania, że siedzenie przed komputerem może być pożyteczną i rozwijającą rozrywką i sprzyjał zdrowej rywalizacji. Mistrzowie e-footballu muszą mieć nie tylko sprawne ręce, ale też ćwiczyć mózg. Pomysłodawcy turnieju: pani dyrektor Anna Smołucha, pani Ewelina Dobosz i pan Wacław Mokrzycki, zadbali o to, aby miał profesjonalną formułę ligową i przebiegał zgodnie z zasadami fair play, a społeczność szkolna nie szczędziła cheerlederskich okrzyków podczas przerw. Podkreślamy, że to sport znoszący walkę płci: w Fifę doskonale radziły sobie również nasze uczennice.

Pewnie chcecie wiedzieć, kto wygrał. Przedstawiamy zwycięzców i prosimy o fanfary:
I miejsce – Adrian Sztorc
II miejsce – Jakub Bal
III miejsce – Norbert Szady.
Serdecznie gratulujemy i już nie możemy się doczekać trzeciej edycji turnieju.

08/03/2022 Pilzno

A Dzień Kobiet można na przykład spędzić w ruchu, i to niezależnie od płci. Ten ogromny sekret😊 zdradziła nam p. Ewelina Dobosz, organizatorka wyjazdu na lodowisko. Grupa amatorów zimowego sportu zrobiła na tafli sporo zamieszania. Donosimy uprzejmie, że obrażeń nie było, a jeśli któraś część ciała sięgnęła bruku (no, raczej lodu), to kończyło się na cichym wyrażeniu niezadowolenia. Za to dobrej zabawy nie zabrakło. Polecamy lodowisko również na inne ważne święta.




05/02/2022 Pilzno

To jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, która od paru dziesięcioleci zbiera coraz obfitsze żniwo wśród młodych ludzi, przywiązanych do komputerów i złych nawyków żywieniowych. Mowa o cukrzycy. Już wiadomo na pewno, że cukier niekoniecznie krzepi, w większych ilościach może spowodować znaczne spustoszenia w naszym organizmie. Tego właśnie dotyczyła prelekcja pielęgniarki Moniki Przybyło, której mieli okazję wysłuchać uczniowie klas pierwszych i drugich w ramach realizacji programu profilaktycznego szkoły. A gdy już dowiedzieli się, jakie szkody wyrządza cukier, mogli również sprawdzić jego poziom u siebie. Kolejka chętnych do ukłucia w palec była naprawdę długa. Igła nie przeraziła nawet najbardziej strachliwych.




07/03/2022 Pilzno

Jak nie dać się cyfrowym wirusom, wywołującym skutki groźniejsze niż przeziębienie, jak nie stracić w sieci danych osobowych, co zrobić, żeby nie urazić innych i nie karmić trolli, jak bronić się przed falami hejtu – takie między innymi rady zawierały prezentacje nadesłane na konkurs zorganizowany z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczestnicy zrobili solidny research, a zebrane informacje przedstawili w sposób pokazujący znajomość cyfrowych technik obróbki treści. Komisja konkursowa – której przewodniczyła p. Aneta Ziaja-Dojka, organizator konkursu – postanowiła nagrodzić trzy prace. Najwyższe miejsce na podium wywalczyła Justyna Pacana (2a), doceniona za przemyślany projekt i umiejętność zaciekawienia odbiorcy. Miejsce drugie przypadło Sebastianowi Papiernikowi (1a), a trzecie – Błażejowi Tomasiewiczowi (3a). Serdecznie gratulujemy, a was ostrzegamy: nie wszystko, co widzicie na ekranie, jest tym, na co wygląda.








05/03/2022 Pilzno

Do kontrolowania własnego ciała i objawów choroby jeszcze za nim będzie czas na panikę namawiała podczas spotkania z dziewczętami pielęgniarka pani Monika Przybyło. Zorganizowane w ramach realizacji programu profilaktycznego szkoły zajęcia dotyczące raka piersi były okazją do przedstawienia problemu i do uczenia się, jak wyłapywać wszelkie niepokojące.














01/03/2022 Pilzno

Przed długie lata powtarzano za słowami wiersza, że historia o nich głucho milczy, ponieważ „żyli prawem wilka”. Ale to już nieprawda. Dziś bez przeszkód możemy celebrować ofiarę i poświęcenie bohaterskiej grupy, zwanej Żołnierza Wyklętymi. W chwili, gdy świat znów chwieje się w posadach, takie postawy warto przypominać. W ich święto, przypadające 1 marca, w naszej szkole o pamięć zadbali uczniowie pod wodzą p. Karoliny Baryłeckiej, streszczając heroizm i pokazując, w jakiej skomplikowanej znaleźli się sytuacji. Równie istotna była prelekcja – zaproszonej przez Panią Danutę Bryg– Pani Małgorzaty Grzybowskiej, której historia rodzinna wiąże się z Żołnierzami Wyklętymi. Przejmująco opowiadała o ofiarności i odwadze, nie szczędząc ciekawych i barwnych opowieści z żołnierskiego i partyzanckiego życia. Bo człowiek musi znać historię swojego narodu, żeby móc śmiało patrzeć w przyszłość














03/02/2022 Pilzno

Szalenie dobra wiadomość! Instytut Badań Edukacyjnych opublikował właśnie wyniki badań dotyczących satysfakcji z wyboru szkoły i okazało się, że nasi uczniowie naprawdę nas lubią. Aż 90% uczestników badania z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie wybrałoby ją jeszcze raz (to imponujący wynik, znacznie wyższy niż średnia), a aż 65% zamierza kontynuować naukę w branżówce II stopnia bądź liceum dla dorosłych (podczas gdy średnia to jedynie 35%). A w dodatku wszyscy badani z naszej szkoły zamierzają podjąć pracę po jej zakończeniu, co wcale nie jest takie oczywiste. To wszystko świadczy o pozycji naszej szkoły, o tym, że wypracowuje samodzielność, i zapewnia doskonałą atmosferę – prawie wszyscy czują się tu dobrze. Więcej wyników badania znajdziecie na planszach. Oby tak dalej!







24/01/2022 Pilzno

W ostatnią sobotę trzech naszych aniołów – Kacper Smoter, Daniel Gaweł i Paweł Ryba – znów założyło aureole, by pokazać wszystkim zgromadzonym na spotkaniu opłatkowym Koła Emerytów i Rencistów w Pilźnie oraz Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, jak to się w niebie przygotowuje święta. Na scenie malowali bombki i dzielili się przemyśleniami o zwyczajach wigilijnych w przeszłości i w kolejnym dziesięcioleciu XXI wieku, a w przerwach porywali zebranych do wspólnego kolędowania. Wszystko poszło jak z (o)płatka.

W imieniu trupy teatralnej dziękujemy Pani Dyrektor Annie Smołucha za zaproszenie na tę uroczystość, paniom Anecie Ziai-Dojce i Natalii Chodór za wskazówki reżyserskie, a panu Wacławowi Mokrzyckiemu za wsparcie techniczne.














16/12/2021 Pilzno

16 grudnia, w okresie przygotowania do świąt, miało w naszej szkole miejsce niezwykłe posiedzenie Rady Pedagogicznej połączone ze spotkaniem opłatkowym. Uroczysta narada zorganizowana i poprowadzona przez dyrektor szkoły panią Annę Smołuchę była okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami, pracodawcami i przedstawicielami samorządu uczniowskiego i podjęcia dyskusji na tematy istotne dla rozwoju szkoły. Po intensywnej debacie przyszedł zaś czas na wspólne celebrowanie nadchodzących świąt. Było mnóstwo ciepłych życzeń i serdeczne rozmowy przy wigilijnych daniach i słodkościach. Spotkanie było też okazją do poświęcenia nowych pracowni szkolnych. Dziękujemy organizatorce i pomysłodawczyni pani Annie Smołucha, wszystkim współpracującym ze szkołą pracodawcom, a także dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie pani Barbarze Blasze za ten wspólnie spędzony czas, dobre słowo i konstruktywne dyskusje.













30/11/2021 Pilzno

We wtorek 30 listopada odbyło się podsumowanie jednej z największych i najbardziej prestiżowych inicjatyw ostatnich lat - projektu „Dobra współpraca drogą do lepszego jutra”. To była doskonała okazja, by w gronie znamienitych gości powspominać dwa lata realizacji przedsięwzięcia, ale też omówić jego dalekosiężne efekty. Gospodyni uroczystości – dyrektor szkoły Anna Smołucha, zarazem pomysłodawczyni i koordynatorka projektu – omówiła wraz z nauczycielami biorącymi w nim udział oraz przedstawicielami partnera, tj. firmy Akpil, w tym jej właściciela Kazimierza Anioła, cele przedsięwzięcia i paletę rezultatów. Przedsięwzięcie dofinansowane w kwocie ponad 900 tys. złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego to szereg działań pozwalających uczniom przygotowującym się do zawodów ślusarz oraz operator obrabiarek skrawających. Projekt realizowany był wspólnie z przedsiębiorstwem Akpil i tam 48 uczniów mogło skorzystać z licznych kursów podnoszących kompetencje kluczowe: spawania, CNC, operatorów wózków widłowych, operatorów suwnic, obsługi przecinarki laserowej, cięcia plazmowego. Dodatkowo wszystkie osoby realizujące staże zawodowe mogli uczestniczyć w zajęciach rozwijających kompetencje miękkie, poszukiwane dziś na rynku pracy, jak trening rozwoju osobowego, a także pozwalające na świadome planowanie kariery. Dzięki przedsięwzięciu udało się też kompletnie wyposażyć dwie pracownie: języka angielskiego oraz elektryczno-elektroniczną – pozwalające na przeprowadzanie egzaminów zawodowych – a także zmodyfikowano niektóre programy nauczania, dostosowując je do współczesnych standardów zawodowych. Finałem podsumowania było podpisanie z przedsiębiorstwem Akpil umowy patronackiej dotyczącej klas ślusarzy, operatorów obrabiarek skrawających, elektroników oraz elektromechaników.

Na uroczystej gali nie zabrakło przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Podkarpackiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz władz powiatu dębickiego, burmistrz Pilzna oraz przewodniczącego rady gminy, a także tarnowskiej izby rzemieślniczej, organu prowadzącego szkoły. Wśród licznych przedsiębiorców pojawił się również Stanisław Jarosz - doradca prezydenta RP do spraw przedsiębiorczości. Na podsumowanie przybyli również przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz szkół z regionu. Bardzo dziękujemy za przybycie i docenienie faktu, że projekt przyczynił się znacząco do rozwinięcia kompetencji przyszłych uczestników lokalnego rynku pracy, a tym samym pozwolił na kształcenie fachowców w poszukiwanych branżach.
















26/11/2021 Pilzno

Czworo naszych reprezentantów – Monika Wyszyńska, Justyna Pacana, Paweł Szczeklik oraz Kacper Smoter – wzięło udział w powiatowym konkursie pod nazwą „Życie i działalność Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące . Dziewczyny przygotowały prezentacje w kategorii multimedialnej, a chłopcy przygotowali się z życiorysu Prymasa Tysiąclecia na konkurs wiedzy. Serdecznie Gratulujemy Justynie, której praca została wyróżniona, oraz pozostałym doskonale radzącym sobie uczestnikom konkursu. Całą czwórka zasługuje na uznanie.








29/11/2021 Pilzno

W dniu 23.11. 2021r. rozegrano finałowy turniej tenisa stołowego. Do ścisłego finału weszło 16 zawodników. Zwycięzcą został Amadeusz Soprych, na 2 miejscu znalazł się Krystian Raś, a trzecie zajął Sebastian Raś. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wolą walki o zwycięstwo. Wszystkim gratulujemy.





29/11/2021 Pilzno

Jedni poznali swoją świetlaną przyszłość, inni dowiedzieli się, jakie będzie imię męża czy żony, a jeszcze inni wróżyli z kości do gry. Lania wosku też nie zabrakło. Tak właśnie, w atmosferze tajemniczości i ekscytacji, celebrowaliśmy staropolskie andrzejki. W końcu tradycji musi stać się zadość. Wróżby były z przymrużenie oka, ale już zabawa całkiem na serio. Organizacją przerw andrzejkowych zajął się samorząd szkolny.










22/11/2021 Pilzno

Życzliwość? U nas dawkujemy ja sobie pięć razy w tygodniu. Ale w Światowy Dzień Życzliwości to już naprawdę przesadziliśmy. Akcja pod hasłem „Bądź życzliwy” sprawiła, że na licznych twarzach pojawiły się jasne jak słońce uśmiechy, a w sercach uśmiech zagościł tego listopadowego dnia prawdziwy maj. Wszystko to możecie zobaczyć na licznych zdjęciach. Bo życzliwość daje więcej światła niż prąd, a za to znacznie mniej kosztuje. A więc do dzieła! Weźcie jeden uśmiech z sobą (takie przypominajki też pojawiły się w szkole) i roznoście go po okolicy. Bądźcie dla siebie mili, nie traćcie ani chwili. Bardzo dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu pod wodzą Pań Ewelinu Dobosz i Joanny Pietrzyckiej za przeprowadzenie akcji fotograficznej i podzielenie się złotymi radami o życzliwości na naszej szkolnej tablicy.










19/11/2021 Pilzno

19 listopada 2021 r. dwaj nasi uczniowie: Mirek Kozioł i Kacper Niedzielski wzięli udział w zawodach badmintonowych na szczeblu wojewódzkim, które odbyły się w szkole w Straszęcinie. Była to dla nich bardzo dobra lekcja gry i niezła rozrywka. Chłopacy wykazali się dużą wolą walki. W turnieju rywalizowali m.in. z uczniami ze szkoły z Mielca, Zespołem Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego z Dębicy oraz II LO w Dębicy. Wysoki poziom zmagań pozwalał szlifować umiejętności. Nasi zawodnicy złapali bakcyla, podobnie jak ich opiekun p. Dawid Florian. Spodziewajcie się wkrótce więcej okazji do ćwiczenia tego niezwykle przyjemnego, ale też wymagającego sportu.









17/11/2021 Pilzno

Miło nam poinformować, że nasza Biblioteka otrzymała od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oficjalne podziękowanie za udział w "Narodowym Czytaniu" w 2021 r. Wyrazem tego podziękowania jest okolicznościowy egzemplarz "Moralności Pani Dulskiej" z wpisem Pary Prezydenckiej. Książka będzie stanowiła miłą pamiątkę i wzbogaci księgozbiór biblioteki.
Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, którzy wspierali akcję i brali w niej udział. Dziękujemy lektorom i słuchaczom oraz zapraszamy na Narodowe Czytanie w przyszłym roku.










16/11/2021 Pilzno

W dniu dzisiejszym zorganizowane zostały turnieje klasowe w tenisie stołowym chłopców klas 3. Do wielkiego turnieju szkolnego awansowali uczniowie poszczególnych klas:

Klasa III A
1. Bartosz Bal
2. Krystian Raś
3. Mateusz Klucznik
4. Kacper Wróbel

Klasa IIIB i D
1. Jan Kos
2. Rafał Tatarczany
3. Arkadiusz Molek
4. Filip Głogowski

klasa IIIC
1.Amadeusz Soprych
2. Sebastian Raś
3. Patryk Tatarczany
4. Michał Dziedzic

12 uczestników weźmie udział w wielkim szkolnym turnieju, który odbędzie się już w następnym tygodniu, 23 listopada 2021. Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia.





15/11/2021 Pilzno

Wizja niepodległej ojczyzny, wyśnionej przez pokolenia Polaków, ziściła się w listopadzie 1918 roku, wraz z zakończeniem I wojny światowej. Sto trzy lata później radość tamtych wydarzeń wciąż rozbrzmiewa w naszych sercach i podnosi nas na duchu. O tym, czym w istocie jest niepodległość, co się na nią składa, co ją buduje i jak jej bronić, przypomniało nam grono uczniów pod batutą pań Karoliny Baryłeckiej i Joanna Pietrzyckiej podczas uroczystej akademii z okazji tego niezwykłego święta. Tematem przewodnim – skupiającym w sobie jak w soczewce polski hart ducha, niezłomność, odwagę i brawurę w stawaniu po stronie tego, co ważne – były strajk dzieci z Wrześni, stających w obronie ojczystego języka. Dziękujemy za tę wzruszającą lekcję historii.

A już niedługo opowiemy Wam o kolejnych wydarzeniach składających się na szkolne obchody Dnia Niepodległości. Bo wolność czciliśmy na bogato.
















12/11/2021 Pilzno

Już po raz kolejny w Święto Niepodległości wzięliśmy się za byki z ortograficznymi rogami i pokazaliśmy, że być Polakiem, to też poprawnie mówić w naszym języku. Łatwo nie było, ale kto nie próbuje, na podium nigdy nie staje. Naszą siłą okazała się zgrana kompania szturmowa – było nas aż 40 i okazało się, że jako drużyna zdobyliśmy najwięcej punktów. Nasi uczniowie nie poddają się bez walki. Szczególnie gratulujemy Ani Szewc, Oli Przybyło i Paulinie Świstak, naszym najlepszym ortograficznym wojakom. Z tego sukcesu cieszymy się razem z p. dyrektor Anną Smołuchą i p. Joanną Pietrzycką, które zmobilizowały językowe wojsko.

Konkurs nie tylko uświetniał obchody Dnia Niepodległości i pokazywał jeszcze jeden wymiar patriotyzmu, ale też miał cel charytatywny. Każda osoba biorąca udział w dyktandzie to dodatkowa złotówka na leczenia małego Kubusia. Nasza młodzież zrobiła zatem i coś pięknego, i coś dobrego.




09/11/2021 Pilzno

Uczniowie klas drugich i trzecich mieli ostatnio okazję poszerzyć kompetencje przydatne w rozwijaniu kariery zawodowej. Warsztaty poprowadzone przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Dębicy pozwoliły im udoskonalić i poćwiczyć tzw. umiejętności miękkie, w tym m.in. komunikację interpersonalną, a także przygotować się do przekonania pracodawcy o swoim wysokim statusie zawodowym. Autoprezentacja i komunikatywność to cechy doceniane na rynku pracy i na pewno naszym uczniom przydadzą się już niebawem. Dziękujemy organizatorom za ciekawe i inspirujące zajęcia.








03/11/2021 Pilzno

Najstarsza z tej trójki, Łucja, miała dziesięć lat, Hiacynta i Franciszek byli młodsi. To właśnie im pod koniec I wojny światowej ukazała się Matka Boska. I to dzięki nim świat dowiedział się, gdzie leży Fatima. Wizyta w dębickim kinie Helios na najnowszym filmie o tych wydarzeniach pozwoliła odświeżyć sobie wiedzą o maryjnym przesłaniu, ale też poznać tę historię z zupełnie innej strony. Tu najważniejsze są dzieci, których siła, determinacja i wiara pokazują wyjątkowość zwykłych ludzi o gorących sercach. Jak to się dziś mówi? Nie każdy bohater nosi pelerynę… Pasuje jak ulał. Nasi uczniowie to wymagająca widownia, ale nie czuli się zawiedzeni i byli wdzięczni Pani Dyrektor za zorganizowanie tego niezwykłej lekcji historii i odwagi.

Kino było centralnym punktem wycieczki, ale nie jedynym. Otworzyliśmy też sezon lodowiskowy. Otwarcie było huczne, jeśli oczywiście wziąć pod uwagę, z jakim hukiem niektórzy na lód upadali… Oczywiście tylko na początku. Mamy w szkole sporo znamienitych łyżwiarzy, więc pokażemy jeszcze nie raz, co potrafimy na tafli.











18/10/2021 Pilzno

Dla szkoły to już tradycja, a dla kolejnych roczników naszych uczniów przeżycie duchowe o niezwykłej głębi. W tym roku - inaczej niż w okresie nauki zdalnej - udało nam się przeżyć Święto Patronki, bł. Karoliny Kózkówny, w jej rodzinnych stronach i kroczyć szlakiem męczeńskiej odwagi i niezłomności. Dyrektor Szkoły Anna Smołucha zadbała o to, wyjazd do Sanktuarium w Zabawie i do Wał-rudy miał jak najbardziej uroczysty i zarazem edukacyjno-wychowawczy charakter. Młodzież miała okazję wysłuchać wzruszającej opowieści o życiu i działalności religijnej błogosławionej Karoliny, zwiedzić jej rodzinny dom, a także przejść całą trasę drogi krzyżowej patronki. To był czas refleksji, skupienia i modlitwy, a jednocześnie niezwykła lekcja historii i religii. Uczestnicy wzięli również udział w otwarciu wioski galicyjskiej w miejscu rodzinnym bł. Karoliny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Święta Patronki Szkoły, a szczególnie księdzu Zbigniewowi Szostakowi, kustoszowi sanktuarium oraz naszemu prelegentowi.











13/10/2021 Pilzno

Dziewięć i pół kilometra – trasę takiej długości pokonało 10 naszych uczniów wraz z opiekunem p. Dawidem Florianem podczas jubileuszowego Rajdu Młodzieży w Gorlicach organizowanego przez tamtejszą Branżową Szkołę I Stopnia. Trasa przebiegała żółtym szlakiem turystycznym i zakończyła się na polu biwakowym, gdzie rozpalono ognisko i upieczono kiełbaski. Tam również odbył się konkurs wiedzowy o Beskidzie Niskim i konkurs rzutów ringo. I choć Pilźniaki nie znaleźli się tym razem na podium, zapewniają, że dobrze się bawili, naładowali baterie, nawiązali ciekawe znajomości i męcząc się w marszu, jednocześnie doskonale odpoczęli. To jeszcze jedno przedsięwzięcie konsolidujące środowisko szkół branżowych.










13/10/2021 Pilzno

Nie zawsze lubią szkołę i nauczycieli, ale zawsze pamiętają, że to miejsce zostało stworzone dla nich i jest takie, jakie zechcą, żeby było. W Dzień Edukacji Narodowej uczniowie wyciągają z szafy uroczyste miny, zaopatrują się w odpowiednią ilość miłych słów i uśmiechów wyrażających to, co w duszy tkwi najgłębiej, i szkoła rozbrzmiewa echem podziękowań i życzeń. To święto co roku wygląda podobnie, a jednak zawsze inaczej. Tym razem było uroczyście i zarazem zabawnie, podniosłości towarzyszył kabaretowy skecz, a dobrym słowom sporo dobrego humoru. Dziękujemy Pani Dyrektor Annie Smołucha za ciepłe słowa skierowane do nauczycieli, dziękujemy naszemu gościowi prezesowi Izby Rzemieślniczej Andrzejowi Kucie za odwiedziny i życzenia i wszystkim tym, którzy nie mogli przybyć na uroczystość – zastępom pracodawców, którzy również na co dzień parają się edukowaniem. Nauczyciele - jesteście spoko:)

















11/10/2021 Pilzno

W drużynowych biegach przełajowych, które odbyły się 11 października w Dębicy w ramach Licealiady, brała udział nasza drużyna dzielnych, wysportowanych (i podobno przystojnych) chłopaków. Pobiegli co sił w ich wyćwiczonych nogach, wykazali się wolą walki do ostatniej sekundy i niezwykłym hartem ducha i ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Jesteśmy dumni i dziękujemy za dawkę sportowych emocji. Gratulacje dla zespołu w składzie: Łukaszj Czyjt, Marcin Kozioł, Patryk Tatarczany, Błażej Szypułka, Kacper Klucznik, Nikodem Kędzior i Aleksander Dudziński i opiekuna Dawida Floriana. Biegacze górą!









11/10/2021 Pilzno

Kolejne w naszej szkole spotkanie z umundurowanym gościem dotyczyło wielu ważnych dla młodych ludzi spraw. Policja tym razem udzielała złotych rad i przestrzegała przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami i brawurą, która niekiedy komplikuje życie nastolatków. Klasy pierwsze i drugie miały okazję dowiedzieć się jak najwięcej o cyberbezpieczeństwie, temacie tyleż modnym, co niezmiernie aktualnym. Poruszono kwestię bezpiecznego poruszania się po sieci, dzielenia danymi i korzystania z podejrzanych serwisów. Z kolei klasy trzecie, stojące u progu dorosłości, rozmawiały na temat bezpieczeństwa w trakcie wyjazdów za granicę i sprawie tak drażliwej jak handel ludźmi, zjawiska – mimo zaawansowania cywilizacyjnego XXI wieku – wciąż obecnego na świecie. Drodzy młodzi, trzeba na siebie uważać!

Bardzo dziękujemy asp. sztabowemu Tomaszowi Totce za wizytę i sporą dawkę życiowej wiedzy.








01/10/2021 Pilzno

Za nami kolejny Międzynarodowy Dzień Języków Obcych i kolejny międzyklasowy konkurs języka angielskiego w naszej szkole. Uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję wykazać się wiedzą i umiejętnościami podczas wielu praktycznych ćwiczeń. Znaleźć słowo, zbudować zdanie, odgadnąć zawód, zagrać w językowe koło fortuny – dla naszych asów żadna z konkurencji nie stanowiła wystarczająco trudnego wyzwania, dlatego też musieliśmy rozegrać dogrywkę. Nikt nie przestraszył się ani wyzwań językowych – jak na przykład literowanie słówek, z czym sami Anglicy miewają kłopoty – ani pytań dotyczących krajów anglosaskich. Drodzy uczestnicy, jesteśmy pewni, że w dniu konkursu Big Ben bił chociaż raz specjalnie dla Was.

Serdecznie gratulacje składamy wszystkim uczestnikom, a szczególnie tym, którzy zajęli miejsca na podium:
– I miejsce – klasa 1a
– II miejsce – klasa 1b
– III miejsce – klasa 2c

Nie byłoby tak wspaniałego konkursu, gdyby nie zaangażowanie Pani Dyrektor Anny Smołuchy i naszych pań od angielskiego: Joanny Pietrzyckiej i Natalii Chodór. I gdybyśmy nie mieli tak wypasionej sali językowej.




30/09/2021 Pilzno

Tego jednego wyjątkowego dnia na pewno. Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski obdarował wszystkich osobników płci męskiej (młodszych i tych trochę starszych) jabłkami z gustownych koszyczków, licząc na to, że dzięki temu będą mieć siłę do nauki i zabawy (radość obdarowanych – na zdjęciach). Niektórzy mogliby się w tym dopatrzyć nawiązania do historii o pewnym Adamie, jednej Ewie i jabłku w roli głównej (opowieść nie ma szczęśliwego zakończenia), ale chodziło jedynie o promowanie zdrowego stylu życia i o to, by życzenia miały smak najlepszych jesiennych owoców. Wszystkiego dobrego, chłopcy, chłopacy, chłopaki!




01/10/2021 Pilzno

Lepiej zapobiegać niż leczyć – z tą dewizą przystępujemy w szkole do kolejnych działań profilaktycznych. Tym razem p. Joanna Pietrzycka zadbała w ramach lekcji biologii o profilaktykę HPV i raka szyjki macicy. Zajęcia poprowadzone wspólnie z pielęgniarką p. Przybyło pozwoliły zdobyć wiedzę o złośliwym wirusie, pokazać mechanizm działania i poznać zasady ochrony. Uczniowie klas pierwszych posiedli kolejny kawałek wiedzy koniecznej w dorosłym życiu.







28/09/2021 Pilzno

Oparty na faktach dramat familijny pt. „Mój piękny syn” stanowił najważniejszy element wyjazdu integracyjno-profilaktycznego klas trzecich do Rzeszowa. To była terenowa lekcja zapobiegania narkomanii i krzewienia prawidłowych postaw.

Obraz w reżyserii Feliksa Van Groeningena mówi o problemie nadużywania środków psychoaktywnych jak o tragedii jednostki, ale przede wszystkim – rodziny. Pokazuje siłę ojcowskiej miłości i to, że wsparcie drugiego człowieka może zmienić życie młodego człowieka o 180 stopni. Film daje nadzieje, ale przede wszystkim przestrzega przed skrajnościami.

Na twarzach uczniów opuszczających kino widzieliśmy wzruszenie i zadumę. Niektórzy przyznali się również do ukradkowych łez. Zainteresowanym tematem podpowiadamy, że historię można również poznać w wersji książkowej.




17/09/2021 Pilzno

Co się dzieje, kiedy drugie klasy próbują odbyć lekcje w terenie? Leje, pada, zimno jest. Co na to uczniowie i nauczyciele? Rewidują nieco plany, ale ruszają przed siebie. Deszcz ich przecież nie zatrzyma.

A w planie znalazły się głównie atrakcje historyczne. Najpierw zamek w Odrzykoniu, XIV-wieczna budowla obronna, z której rozciąga się niesamowity widok na Czarnecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, a potem coś z historii nieco nowszej – hitlerowski bunkier w Stępinie-Cieszynie. Na deser wspólny wypad do restauracji.

To był dzień, w którym wszyscy sporo dowiedzieli się o sztuce wojennej, zarówno tej XX-wiecznej, jak tej z dawnych wieków, widzianej od strony agresorów i ofiar. Historia pokazywana od tej strony wydaje jakby ciekawsza, pokazuje, że skrywa wiele tajemnic. W szkolnych murach taka wiedza wchodziłaby pewnie trudniej, w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami – była ciekawym doświadczeniem i rozrywką.















10/09/2021 Pilzno

Nowych uczniów zawsze poddajemy tej próbie – wyczerpujące wejście na górę Liwocz, a w nagrodę ognisko i mnóstwo zabaw i gier, które pozwalają się zorientować, kto będzie kim w tej grupie, wyłapać niesfornych, zachęcić do współpracy nieśmiałych i sprawić, że każdy będzie się dobrze czuł w nowej szkole i klasie.

Słoneczny piątek należał zatem do najmłodszych. Wychowawcy przygotowali gry towarzyskie i edukacyjne, które sprawdziły wiedzę i umiejętności, a Pani Dyrektor zadbała o oprawę duchową – w kaplicy została odprawiona msza św., celebrowana przez ks. Szczepan Judę – a także o to, by część trudnej trasy można było pokonać autobusem i szczęśliwie wrócić do szkoły. Tak właśnie wdrażamy świeżaków w nowe obowiązki i przyjemności – bo tych ostatnich w RBS nie brakuje. A jak się bawili, możecie zobaczyć na zdjęciach. Wszystkich bohaterów fotografii – w tym również panią Natalię Chodór, nową nauczycielkę od angielskiego – serdecznie witamy na pokładzie















06/09/2021 Pilzno

W XVI Pielgrzymce Rzemiosła i Przedsiębiorczości do Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej naszą szkołę reprezentowali p. Joanna Pietrzycka oraz p. Wacław Mokrzycki z delegacją uczniów. Sztandar RBS powiewał w trakcie drogi krzyżowej i uroczystej mszy św. pośród wielu innych emblematów świadczących o przynależności do wielkiej rzemieślniczej rodziny. Uczestnicy pielgrzymki wrócili z dużą dawką optymizmu w sercach na nowy rok szkolny oraz przesłaniem dotyczącym wzajemnego wsparcia i konieczności szukania nadziei nawet w sytuacjach trudnych. O tym między innymi mówił o. Gracjan Kubica, kustosz seminarium, do słuchających go zastępów ludzi znających wartość ciężkiej pracy i radość z jej efektów.

Pielgrzymka do Kalwarii to jedna z tradycji naszej szkoły. Co roku pozwala zacząć na nowo nasze zmagania o to, aby kolejne miesiące nauki i przygotowania do zawodu przyniosły zasłużone owoce.















05/09/2021 Pilzno

Uczestnicy unijnego projektu "Manjares españoles - poznajemy gastronomię Andaluzji” uczniowie dwóch branżowych szkół rzemieślniczych z Tarnowa i Pilzna od soboty 4 września, rozpoczęli realizację staży zawodowych w Granadzie. Do Hiszpanii przyleciała grupa 19 stażystów z 2 opiekunami. To uczniowie szkolący się w zawodach kucharz, cukiernik i piekarz. W tej części projektu uczestnicy będą odbywali praktyki w lokalnych restauracjach, cukierniach i piekarniach. Po podróży z Krakowa do Andaluzji, mieliśmy dzień wolny – niedzielę, na poznanie okolicy. Pojechaliśmy zwiedzać dwa typowe miasteczka wybrzeża Malagi, prowincji skąpanej w słońcu przez cały rok i słynącej z uroczych białych miasteczek i wspaniałego dziedzictwa kulturowo-artystycznego. Zwiedziliśmy miasteczko Frigiliana i Cueva de Nerja – zespół jaskiń położony w górach Sierra de Almijara. Korzystając ze sprzyjającej pogody, tu cały czas trwa lato i są temperatury powyżej 30 stopni, skorzystaliśmy z kąpieli i „plażingu” nad Morzem Śródziemnym.

Od poniedziałku zaczynamy staże.















04/09/2021 Pilzno

Poznajcie energiczną Anielę Dulską i jej nieco ekscentryczne dzieciaki. Razem prowadziliśmy akcję Narodowe Czytanie 2021 pod patronatem pary prezydenckiej. „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to sztukę o hipokryzji, zakłamaniu, obłudzie. Znacie? Obejrzyjcie, a jeśli będzie chcieć wiedzieć więcej, sięgnijcie po książkę. Całość na Wolnych Lekturach (tutaj)
Gwarancja jakości Pani Dyrektor Anny Smołuchy!


Efekty naszej wspólnej pracy, miłego oglądnania (kliknij)

01/09/2021 Pilzno

Czekaliśmy na wrześniowe słońce, ale 1 września przywitał nas deszczem. Na szczęście nastroje dalekie były od zachmurzonych, a na twarzach uczniów i nauczycieli widniały głównie uśmiechy. Gdyby spojrzeć lepiej, znalazłoby się też oznaki ekscytacji, zaciekawienia i – szczególnie u pierwszoklasistów – obawy.

Te jednak szybko zostały rozwiane. Już idąc wspólnie na mszę św. do kościoła prowadzonego, wszyscy poczuli się w szeregach prowadzonych przez Panią Dyrektor Annę Smołuchę i nasz poczet sztandarowy jak u siebie. Potem było już tylko lepiej. Słowa kapłanów wprowadziły nas w nowy rok obowiązków, a kiedy wróciliśmy do szkoły, przypomnieli o tym również uczniowie oraz Pani Dyrektor. Szczególnie serdecznie powitaliśmy nowych uczniów i daliśmy im odczuć, że dokonali dobrego wyboru.

1 września nie można zapomnieć również o kolejnej rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Obejrzeliśmy wspólnie film Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pilźnie, do którego realizacji przyczynili się mocno nasi uczniowie Filip Głogowski i Monika Wyszyńska i złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem ofiar II wojny światowej na pilźnieńskim cmentarzu. uczciliśmy w ten sposób bohaterów oddających życie za ojczyznę i wszystkie ofiary bestialskiej napaści hitlerowskich Niemiec na nasz kraj.

Czego oczekujemy od nowego roku? Spokoju od nauki zdalnej, tego, że nauczymy się naprawdę potrzebnych rzeczy, a także licznych wycieczek i innych lekcji w odjechanej formie.
Niech się dzieje.